میدونستی آیا...؟+18هستی؟پس بیا تو دم در بده

طریق مصرف لوونورژسترل به این صورت است که اولین قرص بلافاصله پس از مقاربت مصرف می شود و قرص دوم دقیـــــقاً ۱۲ ساعت پس از اولین قرص مورد استفاده قرار می گیرد . مصرف اولین دوز این دارو باید حداکثر در فاصله زمانی ۷۲ ساعت پس از تماس جنسی مشکوک صورت گیرد . میزان اثر بخشی این دارو با فاصله زمانی تماس جنسی تا آغاز استفاده از اولین قرص ارتباط قابل توجهی دارد . هر چقدر فاصله زمانی تماس جنسی تا مصرف اولین قرص کوتاه تر باشــد ، اثر بخشی آن بیشتر خواهد بود . لوونورژسترل در موارد حساسیت به پروژستین ها و ابتلا به بیماری هایی نظیر ترومبوفلبیت ، ترومبوآمبولی ، بیـــماری های عروق مغزی ، نارسائی کبدی ، سرطان های پستان و خونریزی غیر معمول واژینال ، افزایش فشار خون کنترل نشـده ، سردردهای موضعی ، بیماری عروق کرونر و در بارداری ممنوعت مصرف دارد .

بیشترین عارضه جانبی مشاهده شده پس از مصرف این دارو دردهای شکمی ، حساس شدن پستان ها ، اسـهال ، ضعف و خستگی ، سردرد ، اختلالات قاعدگی ، تهوع و استفراغ می باشد .

باید توجه شود که مصرف این دارو هیچگونه اثر محافظتی در مقابل بیماری های آمیزشی نظیر HIV ندارد .

این کنتراسپتیو نباید مورد استفاده دائم قرار گیرد و حداکثــــر دفعات مجــــاز استفاده از روش اورژانس پیشگیری از بارداری در هر سیکل قاعدگی یک بار است . بعد از مصرف دارو ، اگر دوره قاعدگی بیش از ۱ هفتـــــه به تعویق افتد ، مصرف کننده باید احتمال بارداری را در نظر بگیرد و تمام مراقبت های خاص این دوره را انجام دهد .

اثر بخشی لوونورژسترل طبق گزارشات FDA ، ۸۹% است که در مقایسه با داروهای ترکیبی ضدبارداری درصد اطمینان بالاتری می باشد . همچنین عوارض جانبی این دارو مانند تهوع و استفراغ بسیار کمتر از داروهای ترکیبی که دارای دو هورمون استروژن و پروژسترون هستند می باشند . لوونورژسترل به صورت قرص سفید رنگ حاوی ۷۵/۰ میلی گرم لوونورژسترل در بسته بنــــدی دو تایی توسط شرکت داروسازی ایران هورمون به بازار عرضه می‌گردد.

دوشنبه ۲۶ دی۱۳۹۰ 12:39 مینا